Fotograf Bydgoszcz

Kiedy warto zrobić nieostre zdjęcie

Nieostra głębia

Pierwszym wyzwaniem będzie dla nas celowe stosowanie nieostrości w własnym projekcie. Krok po kroku, dzięki fotokokektą online stworzysz swoją autorską wypowiedź. Przez najbliższe tygodnie towarzyszyć Ci będzie newsletter z Przeglądem Kultury Fotograficznej. Śmiało wysyłaj zdjęcia i na bieżąco dziel się postępami pracy twórczej. Otrzymasz pomoc, komentarz a finalnie łamy w fotograficznej publikacji

ZDJĘCIE TYGODNIA
Zdjęcie tygodnia

ZDJĘCIE Dorota Szulc, Elle, 10 2022 r.,

Wykorzystanie mocnych punktów obrazu
Twarz w mocnym punkcie
Zastosowanie krótkiej głębi ostrości
Nieostre kwiaty na pierwszym planie
Dynamiczna kompozycja
Ukosy linii obrazu i rower w tle
Dynamika tematu
Modelka z reklamowaną odzieżą w sylwetce dynamicznej
Kadrowanie
Minimalny brak w obszarze kierownicy roweru
To nie była wcale taka prosta sesja, bardzo popsuła nam się pogoda, tematem przewodnim miał być rower, modelka tego dnia, co się rzadko zdarza, nie była szczególnie skora do współpracy i trochę energetycznie nas ten dzień męczył. Bardzo rzadko się coś takiego zdarza, naprawdę. Pojechaliśmy na osiedle przyjaźń na Bemowo, chcieliśmy pracować kolorem, ale było to trudne, bo nawet na tym zdjęciu padał deszcz. Zatem, aby dodać życia, energii i dynamiki, zaplanowałam ten kadr, który dodaje elementy z palety barw już znajdujących się na fotografii, zaburza odbiór postaci z rowerem, aby nie było to tak oczywiste i trochę rozświetla to zdjęcie.
Dorota Szulc
Fotografistka

Mistrz pokazuje

ZDJĘCIE Wojciech Prażmowski, z cyklu Miłosz. Tutejszy

Na przykładzie jednego cyklu Wojciecha Prażmowskiego można zobaczyć jak nieostrość buduje wrażenie wzrokowe. W projekcie Miłosz. Tutejszy można zaobserwować poszukiwania w pamięci śladów przodków, rejestrację odległych impresji lat dziecięcych. Zapoznaj się z tekstem recenzji wystawy. 📃 Czytaj (5 min.)

W wypowiedzi artystycznej nieostrość może być przywołana w podkreśleniu tematu wypowiedzi tj.: niepamięć, przeszłość, demencji, odchodzenie itd. Taki zabieg nadaje się również, gdy w całym obrazie chcemy uzyskać lub poszukiwać abstrakcyjnych plam, lub figur. Do dalszego wykorzystania graficznego jako faktury, tło. Zobacz, jak wygląda cykl zdjęcia Magdy Kucy oparty o taką konwencję. 🎥 Oglądaj ( 1 min.)

W warsztacie fotografa poznaj nowe wskazówki na efekt rozjaśniania i gładzenia skóry w fotografii portretowej. Michał krok po korku pokazuje jak to zrobić na warstwach w Photoshopie. 🎥 Oglądaj (13 min.)

line white

Chcesz porozmawiać?

Podaj swój numer, oddzwonię