Fotograf Bydgoszcz

Zdjęcie. I co dalej?

Masz jeszcze na półce album przepełniony zdjęciami? Też opisywałem zdjęcia, pokazywałem je chętnie znajomym. Dziś, ten czas na pokazanie i opisanie zabierają mi media społecznościowe. Ale są momenty kiedy chcę mieć zdjęcie wydrukowane

 

Z artykułu dowiesz się:

 

Jak długo przetrwają zdjęcia na wydruku.

Poznasz i porównasz sposoby wydruku zdjęć.

 

W fotografii srebrowej, kiedy obraz z naświetlonej kliszy trafił na papier światłoczuły, mieliśmy pewność, że przetrwa ponad 100 lat. Dlatego, aby ocalić od zapomnienia, w masowej skali, wywoływaliśmy negatywy i robiliśmy z nich odbitki na papierze. To było jak nawyk.

 

W fotografii cyfrowej też możemy skorzystać z technologii srebrowej i zapisać obraz na papierze światłoczułym. Wówczas mamy do czynienia z fotografią hybrydową. Na czym ona polega? W skrócie. Podczas obróbki obrazu, wświetlamy piksele w światłoczuły papier. Reszta dzieje się już dzięki fotochemii i odpowiednim procesom.

 

Obecnie najczęściej drukuje się zdjęcia w drukarkach atramentowych mokrych lub suchych. Jeśli w ogóle się drukuje! Są też druki termosublimacyjne, UV, lateksowe. Są też tacy, którzy drukują kolorowe zdjęcia w urządzeniach laserowy. Każda z wymienionych technologii wydruku ma swoją teorie powstawania obrazu. Można powiedzieć, że ma plusy i minusy. Urządzenia wykorzystują pigmenty, dostosowują temperaturę, a składowe kolorów podstawowych, trafiają na konkretne podłoże. Gdy powstanie obraz, zazwyczaj bardzo szybko, cieszymy się że możemy go pokazać innym. Technologia odchodzi na dalszy plan.

 

Pojawia się problem, gdy zdjęcie ma trafić do ramki lub mamy oczekiwanie że przetrwa przynajmniej jedno pokolenie. Nie wiemy, czy zdjęcie wytrzyma nasłonecznienie promieniowaniem UV. Jesteśmy niepewni co do wierności kolorów, które z czasem blakną. Czy słusznie się zamartwiam, przecież za kilka lat będzie można znowu wydrukować zdjęcie?

 

Producenci druku atramentowego, pigmentowego i naturalnych papierów fotograficznych zapewniają, że druk może przetrwać ponad 120 lat. Czy tak będzie rzeczywiście? Nie wiem.

Póki co, mam kilka zdjęć swoich prac wykonanych tą metodą i na razie wszystko jest w porządku.

 

Podsumujmy

  1. Zdjęcie wywołane w tradycyjnej metodzie srebrowej obecnie ma największą pewność przetrwania w trudnych warunkach
  2. Nie zamykaj się na dobry druk pigmentowy na papierach fotograficznych. Ta sucha metoda ma też wiele zalet, rozszerzony gamut kolorystyczny i głębokie, zróżnicowane czernie. Być może przetrwa ponad 120 lat!
  3. Otwórz się na druk UV lub lateksowych, kiedy chcesz odkryć swoje zdjęcia na nietypowych podłożach, jak szkło, metal lub płótno
  4. Druk termosublimacyjny zdjęć jest mniej trwały, najprawdopodobniej kilka lat, papier jest plastikowy i kolory ograniczone, za to jest szybki i tani

 

Masz jakiś aktualny ranking drukarek do polecenia?

 

Więcej

Do obejrzenia materiał promocyjny, ale z elementami edukacyjnymi i porównaniem Jakuba Kazimierczyka

line white

Chcesz porozmawiać?

Podaj swój numer, oddzwonię